WEBSHOP JOGI NAGYTAKARÍTÁS ITT>>>
INFORMATIKAI JOG | SZOFTVERJOG | WEBSHOP JOG | ADATVÉDELMI JOG | SZERENCSEJÁTÉK JOG | SZERZŐI JOG | CÉGJOG | BIOTECH
Pistorius-ügy: az Apple nem ad ki adatokatinternet ügyvéd 2014.03.23.
A dél-afrikai futó, Pistorius gyilkossági ügyének tárgyalása sok gondolkodnivalót hoz a jogászok számára. Ezek közül mi most azt az elemet ragadtuk ki, hogy miért nem tudhatják meg a rendőrök gyorsan azt, hogy milyen tartalmú üzeneteket váltott iPhone-ja segítségével a gyilkosság éjszakáján a megvádolt sportoló... A tényálladék: a szerelem és a mobiltelefon veszélyes üzemTekintsük át az ügy előzményeit: Pistoriust azzal vádolják, hogy tavaly, pont Valentin-napkor több lövéssel megölte szerelmét, Steenkamp kisasszonyt, akit -állítása szerint- betörőnek hitt.
A rendőrség két iPhone-t és egy BlackBerry mobiltelefont foglalt le a tetthelyen. Azonban váratlan fordulat következett be: Pistorius ELFELEJTETTE a telefonokat lezáró négyjegyű PIN kódokat, így a rendőrök nem tudtak hozzáférni a telefonok adataihoz. Az appok kezelését lehetővé tevő Apple azonosítóra azért emlékezett Pistorius és azokat át is adta a rendőröknek. Ezzel azonban nem került közelebb az ügy megoldásához a dél-afrikai rendőrség. Nekik ugyanis azokra az adatokra lenne szükségük, melyek megmutatnák, hogy milyen tartalmú iMessage-eket váltott Pistorius azon a bizonyos éjszakán. (Az iMessage az az Apple szolgáltatás, melyet az SMS-küldő gyári appról lehet igénybe venni, ha a küldő és a címzett iPhone (iPod, iPad) is kapcsolódik az internetre. Ha nem kapcsolódik valamelyik készülék a netre, akkor iPhone és SIM-kártyás iPad esetében SMS-ként küldi az üzit a készülék.) A rendőrök pont azt sajnálják, hogy Pistorius nem SMS-eket küldött/kapott, mert azok másolatait nagyon könnyen be tudták volna szerezni a mobilszolgáltatótól. Egy IT biztonsági szakértő szerint az iPhone 4S, az iPhone 5 és az iPhone 5S esetében már nem lehet megváltoztatni a négyjegyű PIN-kódot a Find my iPhone app segítségével, vagy a vészhívás funkcióval megkerülni azt, mivel ezekből az új telefonokból az Apple eltávolította ezt az opciót. Arra is vigyáznia kell a rend éber őreinek, hogy néhány sikertelen jelkód beütési próbálkozás után egy időre lezáródik a telefon, sőt, ha úgy van beállítva, akkor 10 helytelen jelkód megadás után minden adat törlődik a telefonról. Ha egy iPhone-os tényleg elfelejti a négyszámjegyű jelkódot, akkor az iTunes-on keresztül egy rendszer visszaállítás lehet a megoldás, vagy egy teljes reset. Azonban a rendőrség által felkért szakértők feltehetően a Pistorius által helytelenül megadott Apple ID miatt elakadtak. Adatokat persze bármelyik mobiltelefonból könnyen ki lehet nyerni (ezen a területen az Android toronymagasan vezet), viszont nagyon kell vigyázni a módszerrel, mert a védelem hamar kizárathatja a bizonyítékok köréből a szabálytalanul szerzett adatokat. Mit mond az Apple?Már az amerikai hatóságoknak, például a kábítószeres ügyekkel foglalkozó szövetségi ügynökségnek, a DEA-nak is meggyűlt a baja az Apple iMessage-ekkel, azok ugyanis kódoltak.
A DEA ügynökei egy kaliforniai nyomozás közben azt vették észre, hogy az SMS-váltások közé furcsa lyukak kerültek, azaz nem volt folyamatos az SMS-ezés. Ez azért történt, mert amikor az iPhone-t használó bűnözők neten voltak, egymás között automatikusan iMessage-t küldtek a telefonjaik, nem SMS-t. A gond az, hogy a hírközlési cégeket (mobilosok pl.) kötelező törvények az Apple-re jelenleg nem vonatkoznak. Az Apple ki is jelentette a Pistorius-ügyben a Kaliforniába kiutazó dél-afrikai nyomozóknak, hogy csak a hivatalos csatornákon keresztül ad ki adatokat nekik, az ide vonatkozó Apple szabályzat pedig úgy fogalmaz, hogy "az Apple akkor ad ki felhasználói adatokat, ha az adatok kiadása ésszerű okok alapján szükségessé válik." Mi a helyzet a magyar iMessage-ekkel?Ha a magyar rendőrségnek lenne szüksége az iMessage-ekkel kapcsolatban információra, jogsegély keretében kellene az Apple-t megkeresnie, az alábbi lépcsők közbeiktatásával:
Információink szerint a jogsegély keretében kért adatok gyakran hónapokig vagy évekig nem érkeznek meg a magyar rendőrséghez, így amennyiben az lehetséges, nem folyamodnak ehhez az eszközhöz a nyomozók. Ebben a témában lásd korábbi nagy cikkeinket, pl. ezt: A Google és a magyar rendőrség Hasznosnak, informatívnak találtad cikkünket? Ha igen, nyomj bátran egy like-ot vagy pluszt itt >>> LEHALLGATÁS, RENDŐRSÉG | KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK
|
FOGLALJ LE KONZULTÁCIÓS IDŐPONTOT A KÉPRE KATTINTVA! |
Klikkelj a Követés gombra exkluzív tartalmainkért!
|